Kremalı Soya Soslu Marinasyon ile Şaşlık Tarifi

2015-03-31
Şaşlık Nasıl Hazırlanır
 • Hazırlama Süresi: 0m
 • Pişirme Süresi: 0m
 • Hazırlanma Süresi: 0m

Güney Doğu Mutfağı’ndan hayatımıza giren Şaşlık, çok eski zamanlardan bugüne gelen bir lezzet.. Geçmişte ağırlıklı olarak koyun etinin soğanın suyunda marine edilmesiyle hazırlanırdı. Ortadoğu ve Rusya’da da birçok türevi mevcuttur. Günümüzde ağırlıkla dana kontrafilenin çeşitli marinasyonlarda, tercihen 1 gece önce ama en azından 6 saat bekletilerek, aralarda kırmızı soğanla şişte pişirilip, servis ediliyor.
Şaşlık lezzeti ile benim ilk tanışmam ise Boğaziçi’nde okurken Köşebaşı ve Tike ile oldu.. Malesef Tike artık yok, bir çok ilke imza atmış bir mekandı yazık oldu. Köşebaşı ise aynı istikrarla ve büyüyerek yoluna devam etti, iyiki de etti.
Açıkçası Şaşlık benim, ve özellikle Burak’ın da favorilerinden. Hazır alabileceğiniz gibi, -ki ben böyle bir durumda Etçi Bahçeşehir’den alıyorum, kasap olarak inanılmaz memnunum. Özel bir et istediğinizde internetten tutorial, demo izleyecek kadar açık fikirli ve yeni fikirlere, dünyadan tariflere açıklar. Eti çok iyi biliyorlar ve iyi et sağlıyorlar.
Geçtiğimiz hafta ise kendimize Lezzetin Avcıları adını verdiğimiz Epikür dostlarım ile Köşebaşı Restaurant Levent’e workshop a gittik. Belli bir ücret karşılığı alanında en iyilerden olan Executive Chef Mustafa Aydın ile bu işlerin, Antakya Mutfağı, Kebap Kültürü ve Kuzu Eti’nin püf noktalarını öğrenme şansımız oldu. Evde de rahatlıkla hazırlanabilecek reçeteler aldık. Köşebaşı’na gitmeyeli 1 yıl olmuştu, gitmek iyi geldi, hele o çıtır lahmacunları çok iyi geldi 😉 Böylece evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir Şaşlık Tarifi de olmuş oldu.

Tarife gelirsek ;

Kremalı Soya Soslu Marinasyon ile Şaşlık Tarifi, isminden de anladığınız üzere şefimiz marinasyonda Asya Mutfağı’ndan Soya Sosu tercih etmiş. Çok da iyi bir seçim olmuş bence.

Malzemeler :

2 Kg Dana Kontrafile – yarı donuk

Krema ve soya sosunda marine edilmiş şaşlık tarifi

Şaşlık nasıl hazırlanır

1 lt Süt Kreması
1 1/2 Yemek Kaşığı Kekik
1/2 Yemek Kaşığı Karabiber
100 ml – 1 Çay Bardağı Soya Sosu
1 Su Bardağı Ayçiçek Yağı

Hazırlanışı :
Hazırlarken bence en önemlisi eti doğru şekilde kesmek, ezmemek, bozmamak. Bunun için etin soğuk ve yarı donuk olması çok önemli. Ayrıca yarı-donuk halde kestiğinizde parmaklarınızda güvende. Ama asıl güvenlik iyi bilenmiş, düzgün bir şef bıçağı veya et bıçağı kullanmaktan geçer.
Böylelikle 2 kg tam parça kontrafileyi istediğiniz 4-5 cm lik uzun parçalara ayırır, 1 cm eninde kareleri rahatlıkla kesebilirsiniz.

Şaşlık nasıl hazırlanır

Krema ve Soya Sosunda Şaşlık Tarifi

Büyükçe bir karıştırma kabına tüm marinasyon malzemelerini yani baharatlar, krema, sıvıyağ ve soya sosunu aktarıp (tuzlamıyoruz, soya sosu yeterince tuzlu), karıştırın ve kestiğiniz parça etleri de ilave edip sosa yedirin.

Streç film ile kapatıp, buzdolabında min 6 saat ama tercien 1 gün bekletin. Unutmayın genelde tüm marinasyonlarda doğru sonuç eğer reçete özellikle aksini belirtmemişse hep 1 gün önce hazırlamaktan geçer..

Ertesi gün şişe dikey olarak, aralarında kırmızı soğan dilimleri ile takıp, yüksek ateşte pişirip servis edebilirsiniz. Özellikle Barbekü – Mangal günleri için harika bir seçenek olacaktır 😉

Afiyet olsun, sevgiyle kalın
Burçe

Yorumlar

yorum

Burçe Tatar Burçe Tatar, hüner ve lezzetin..

Puanı:

(3 / 5)

3 5 1

Daha önce değerlendirmiştiniz.

1 Kişi değerlendirdi.

İlgili Tarifler
 • Kaburga Yahnisinde Gnocchi

  Dana Kaburga ile Gnocchi Tarifi

 • Fırında Tas Kebabı

  Fırında Tas Kebabı Tarifi

 • Hot Wings Tarifi

  Acılı Tavuk Kanatları (Hot Wings) Tarifi

 • Ton Balıklı Tarifler

  Patates Cipsiyle Ton Balığı Güveç

 • Otlu Lazanya Tarifi

  Otlu Peynirli Yaz Lazanyası Tarifi