Paskalya Çöreği Tarifi

2013-03-09
Paskalya çöreği evde nasıl hazırlanır, denenmiş kolay ve lezzetli paskalya çöreği tarifleri
 • Porsiyonlar: 2
 • Hazırlama Süresi: 45m
 • Pişirme Süresi: 20m
 • Hazırlanma Süresi: 40m

Tarihte gelişen birçok olay, özellikle İspanya’dan engizisyondan kurtarılan Museviler, Bizans İmparatorluğu’nun yıkılması, İstanbul’un alınması, tarihini sıralamadan yazdığım bu birçok önemli olay, Osmanlı İmparatorluğu’nun Hristiyan ve Musevi dinlerinden değerli bir azınlığa sahip olmasına yol açtı..
Osmanlı İmparatorluğu eleştirilen bir çok yönünün yanısıra, döneminde hatta bugün bile Müslüman devletler arasında azınlıklara en çok hak verilen ve herkesin kendi dinini özgürce yaşayabileceği yegane devlet yapısıydı.. Bu özgürlük, çok renklilik özellikle İstanbul’da şehir hayatına, sanata, felsefeye, müziğe, ticaret hayatına büyük katkı sağladı.. Bilhassa dini bayramlarda, özel günlerde, kandillerde, Paskalya Yortuları’nda komşuların birbirine hediye götürmesi adettendi.. İşte Paskalya Çöreği’de Hristiyan Komşuların, Müslüman evlere Paskalya Yortularında getirdiği çok sevilen lezzetlerdendi.. Bu şekilde hayatımıza girse de bugün her dinden, her yaştan hepimizin en favori pastane lezzetleri arasındadır.
Benim için anlamı Rahmetli Anneannem ile çocukluğumda yaşadığım sayısız çay keyfini hatırlatması, bir dilim kesip, çayıma batırıp gözlerimi kapattığımda bir saniye de olsa herhangi bir akşamüstü beni Rahmetli Anneannem ve Rahmetli Dedemin büyük mutfağındaki, büyük masaya götürmesi, kimi zaman salondan dedemin güzel sesiyle Kuran sesi, kimi zaman arka odalardan teyzelerimin ve annelerimin müzik setinden gelen Ümit Besenlere, kahkahalara, neşeli şarkılara götürmesidir.
Paskalya Yortusu, Hristiyan aleminin en eski geleneklerindendir. Tam bir tarihi olmamakla beraber Mart Sonu- Nisan Sonu arasında kutlanır. Her sene belirlenen bir Pazar günü Paskalya Günü’dür, kilisede kutlanır. 2015′ te Paskalya Günü, Katolikler için 5 Nisan, Ortadokslar için 12 Nisan olarak belirlenmiştir. Bu tarif vesilesi ile, eğer tabir yerindeyse; herkesin Paskalya Günü’nü şimdiden kutluyorum, huzur, bolluk, bereket ve ağız tadı diliyorum.

Ev yapımı paskalya çöreği

Paskalya çöreği nasıl hazırlanır ?

Paskalya Çöreği Tarifi :
Bu tarif yıllardır evde hazırladığım çörek tariflerindeki ölçülerle, MSA ‘da 2 yıl önce Soner Şef ile Mutfakta 8 Hafta’da yaptığımız Paskalya Çöreği Tarifi’nin bir karmasıdır. Kendisine tekrar teşekkür ederim.
Tarifin sonunda da belirttiğim gibi toz sakız ekleyerek Damla Sakızlı Paskalya Çöreği tarifi de elde edebilirsiniz.

Malzemeler :
250 g Un
50g Tozşeker
1/2 Paket, 5g Instant Kuru Hamur mayası
12g Mahlep
100-120 ml Su
3 Yemek Kaşığı (45-50g) Ilık Tereyağı
1 Adet Yumurta

Üzeri için :
1 Adet Yumurta Sarısı
File Badem

Un ve mahlebi beraber eleyerek büyükçe bir karıştırma kabına alın. Üzerine ufak parçalar halinde tereyağını ekleyip, parmak uçlarınızla ovuşturarak deniz kumu kıvamına gelip, tereyağı tamamen eriyip una karışana dek devam edin.(crumble yapar gibi)
Üzerine maya ve diğer malzemeleri ekleyip, suyunu yavaş yavaş ilave edin. Hamur işlerinde özellikle bu tip ekmek tipi hamur işlerinde reçetedeki miktarda su hemen eklenmez, unun yapısına, hava sıcaklığına göre bile su alma kabiliyeti değişir. Suyu yavaş yavaş ekleyip ayarlamalısınız.
Instant Kuru Mayaların önceden su içerisinde eritilmesine gerek yoktur, ama iyice yoğurulmaya ihtiyacı vardır. Hamurun içersinde eriyip aktive olabilmesi için.
Ele yapışmayan yumuşak bir ekmek hamuru elde edeceksiniz.
İstediğiniz Paskalya çöreği boyutuna göre, önce ikiye, sonra da her bir parçayı 3 e bölebilirsiniz.
Her bir parçayı ortası daha kalın yanları daha ince şekilde uzatın.
3 parçayı yanyana koyup saç örer gibi örün. Başlanguç ve bitiş yerlerini hafifçe kıvırarak sabitleyin. Diğer 3 parça için de bu işlemi tekrarlayın. Bu şekli ile hamurları oda sıcaklığında 45 dakika-1 saat mayalanmaya bırakın

Fırınınızı önceden 180 C ayarlayıp ısıtın, mayalanan Paskalya Çöreği hamurlarını, pişirme kağıdı serili fırın tepsilerine alın.
Üzerlerine 1 damla su ile yumuşattığınız yumurta sarılarını sürüp, file badem serpiştirinn.

Sırayla 20-25 dakika takip ederek, üzeri kızarıncaya ve taban yapısı oturana dek pişirin.

Bu tarifi farklılaştırmak isterseniz, benim favorim Sakızlı Paskalya çöreğidir. Hamur amahleple vberaber, 1 çay kaşığı ezilip toz haline getirilmiş sakız- mastik ekleyin 😉

Afiyet olsun
Sevgiyle kalın

Yorumlar

yorum

Puanı:

(5 / 5)

5 5 3
Bu tarifi değerlendir:

3 Kişi değerlendirdi.

İlgili Tarifler
 • Sağlıklı Hafif Hamile Tarifleri

  Tam Buğdaylı Sağlıklı Muffin Tarifi

 • Kaburga Yahnisinde Gnocchi

  Dana Kaburga ile Gnocchi Tarifi

 • Hot Wings Tarifi

  Acılı Tavuk Kanatları (Hot Wings) Tarifi

 • Ton Balıklı Tarifler

  Patates Cipsiyle Ton Balığı Güveç

 • Frambuazlı muffin Tarifi

  Ahududulu Muffin Kek Tarifi