Antakya Usulü Kebap Tarifi

2015-03-30
Antakya Usulü Kebap Nasıl Hazırlanır
 • Yield : 10
 • Porsiyonlar: 10
 • Hazırlama Süresi: 15m
 • Pişirme Süresi: 0m
 • Hazırlanma Süresi: 20m

Kebap, yabancıların deyimi ile Kebab..Benim ilk kebap tecrübem 15 yıl önce İskenderun’da Kervan Restaurant’da olmuştu, ondan önce fazla sıcak bakmazdım, üstüste 3 dürüm yediğimde anladım ki kebap yemediğim yıllar ben yaşamamışım :=)
Kebap ve genel olarak Güney Doğu Anadolu Mutfağı’nın bölgesel olduğu kadar, şehire göre de çok ayrımı var. Sadece eklenen malzeme değil, doğal olarak etin tadı dahi farklı, kuzunun beslendiği yeşilliklerin havanın kokusu bile tadı değişiyor..
Bugün size bence GüneyDoğu Anadolu Mutfağı’nın özellikle de Antakya Mutfağı’nın istikrarlı temsilcilerinden Köşebaşı Restaurant’ın Executive Şefi Mustafa Aydın ile kendimize “Lezzetin Avcıları” ismini verdiğimiz epikür dostlarımla katıldığımız atölye çalışmasında öğrendiğimiz şekliyle bir kebap tarifi vereceğim.
Tabii ki evde yapabilmek için iş önce kasabınızda bitiyor..Doğru eti vermesi ve zırhlayabiliyorsa sizin için zırhlaması önemli. Kesinlikle kıyma almıyoruz, kıymadan kebap olmaz..Biliyorum çünkü ben çok yaptım ve hep lastik gibi oldu 😉
Zırh yok ise edinelim ya da şef bıçağını çok iyi bileyip zırh gibi kullanalım, biraz zaman biraz da teknik gerekiyor ve tabii ki sabır.
Tarifin videosunu da Youtube’da Birtatbirkoku Kanalı’na ekledim, Oradan izleyip şefin ağzından da dinleyebilirsiniz.
Pişirme kısmında ben en çok Tefal’in elektrikli ızgarasında veya Staub’un döküm ocak ızgara tavasında rahat ediyorum, sonuçta kebapçılardaki ocakbaşının, ateşin yerini tutmaz, olmadı yapabilenleriniz bahçede barbeküde deneyebilir..
Amacımız evde en optimum kebabı yakalamak yoksa asla bir Köşebaşı’nda, bir Kaşıbeyaz’da yediğimizle aynı olmaz tabii ki.

Antakya Usulü Kebap Tarifi

Malzemeler :
1 Kg Kuzu Kol
1 Kg Kuzu Boşluk
200g Kuyruk Yağı
1 YK Tuz
2-3 YK İnce Kıyılmış Kapya Biber
Acı ise 1-2 Yk Islatılmış Pul Biber

Kuzu kol, boşluk ve kuyruk yağı zırhlanarak inceltiliyor (alırken kasabınızdan 5.5 numara ayna ile veya sırh ile inceltmesini isteyebilirsiniz), içerisine kapya biber, tuz ve eğer acı olacak ise ıslatılmış pul biber eklenip yoğruluyor. Videosunu Youtube kanalımızda bulabilirsiniz.

Zırh ve kebap tarifi

Kuzu kol, kuzu boşluk ve kuyruk yağı zırhlanarak kebap hazırlanır ? Evde kabap nasıl hazırlanır ?

Antakya Usulü Kebap Tarifi

Antakya usulü Kebap nasıl hazırlanır

100 g lık porsiyonlar şeklinde şişlere saplanıyor, yani top haline getirilip baş kısmından şişe takılıyor, arada el sıcak su ile ıslatılarak yavaş yavaş şişe yerleştiriliyor. Şefe göre buradaki püf noktası işaret parmağını boşta tutup, diğer parmaklarla saz çalar gibi elleri kullanmak. Videosunu Youtube.com/user/birtatbirkoku kanalımızda bulabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=-G2Y54uLPs4&list=UU-JXCNDkvUSHLnDnRMAXpGw

Afiyet olsun
Burçe

Yorumlar

yorum

Burçe Tatar Burçe Tatar, hüner ve lezzetin..

Puanı:

(0 / 5)

0 5 0
Bu tarifi değerlendir:

0 Kişi değerlendirdi.

İlgili Tarifler
 • Kaburga Yahnisinde Gnocchi

  Dana Kaburga ile Gnocchi Tarifi

 • Fırında Tas Kebabı

  Fırında Tas Kebabı Tarifi

 • Hot Wings Tarifi

  Acılı Tavuk Kanatları (Hot Wings) Tarifi

 • Ton Balıklı Tarifler

  Patates Cipsiyle Ton Balığı Güveç

 • Otlu Lazanya Tarifi

  Otlu Peynirli Yaz Lazanyası Tarifi