Hakkımızda


Hakkımızda için yorumlar kapalı | Son Yüklenenler: Ekim 21, 2012

Burçe Ürkmezgil (Burçe Tatar) , Epikür ve Gastronomi Yazarı. Profesyonel Şef Diploması sahibi bir lezzet ustası. Gastronomi Seyahati ve Şarap tutkunu. Trendsetter Türkiye, Robb Report Türkiye, Porsche Türkiye, TDGolf ve AtDünyası dergilerinde gastronomi yazmaktadır. Mayıs 2016’dan itibaren Türkiye’nin ilk yerli mutfak kanalı Planet Mutfak’ta BirTatBirKoku isimli yemek programında, hafta içi hergün mutfakseverlerle kendi tariflerini ve mutfak anlayışını paylaşmaktadır. Birçok televizyon programına konuk şef olarak katılmıştır. Kendi özgün tariflerini birtatbirkoku.com’da ve yakında çıkaracağı ilk yemek kitabında paylaşıyor. BirTatBirKoku Mutfağı’nda amacı Türk mutfaksevere, tüm dünyadan edindiği bilgi birikimle yeni bir bakış açısı getirmek, aynı zamanda özgün Türk yemeklerini modernize ederek zamana uyarlamak.
Çocukluğunda hüner ve lezzetin eksik olmadığı bir evde büyürken ilk mutfak eğitimini anneanne ve annesinden aldı. İlk pudingli reçelli pastalarını sunduğunda ortaokuldaydı. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduğunda bir dönem teknoloji, iletişim ve perakende alanında önde gelen global kurumlarda görev aldı. 2008 yılında Runway Interactive Agency, dijital reklam ajansını kurdu. Türkiye ve dünyanın önde gelen markalarına ağırlıkla FMCG ve Gıda markalarına, dijital kanallar ve sosyal medya alanında hizmet verdi.
Mutfak ve tarif kapsamında öncü olan Sana/ Sanabirtarifimvar ve Pakmaya Mutfaginyildizikimolacak gibi kampanyalara imza attı ve yönetti.
Tüm bu yıllarda biriktirdiği gıda ve hızlı tüketim mallarında tüketici, özellikle kadın tüketici ve mutfak içgörüleri sayesinde mutfak ile olan bağını hiç kaybetmedi, gelişerek bugün verdiği danışmanlık hizmetlerine temel elde etti. Halen markalara online kanallarda özellikle de sosyal medyada konumlandırma, strateji, kampanya ve özellikle context ve içerik konusunda danışmanlık vermeye devam etmektedir.
2012 yılında ajans başkanlığını devrederek, kurumsal hayat nedeniyle eğilemediği mutfağa temelli geri döndü.
Pakmaya markasının Youtube kanalını hem kurdu hem de hazırladığı tarifler ile kamera karşısına geçti.
Bu dönemde Ekmekçilik ve Hamur işleri alanında Pakmaya Fırıncılık Araştırma Geliştirme Merkezi Fagem’de eğitim aldı. Bu eğitimi bir çok workshop ve yurtdışında benchmarklar ile geliştirdi.
Kurucusu olduğu, yemek ve seyahat alanında yükselen bloglardan olan birtatbirkoku.com’da dünya mutfaklarından lezzetleri Türk mutfağı ile birleştirerek hem tarif hem de seyahat yazıları ile okuyucuları mutfak yolculuğuna ortak etti.
Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Aşçılık eğitimi alan Burçe Tatar, halen marka danışmanlıkları, Tv ve Youtube kanallarında hem yapım hem de şef olarak kamera karşısında olmaya devam ediyor. Bir yandan da sağlıklı gurme tarifler ile fark yaratmaya devam ediyor.
Birtatbirkoku.com yakın zamanda özellikle sosyal medyadan gelen talep üzerine İngilizce ve Fransızca olarak yayına başlamaya hazırlanıyor. Casensbon.com, twitter.com/casensbonblog ve casensbon.fr adreslerinden takip edebilirsiniz.

Bize ulaşmak için:  info@birtatbirkoku.com adresine mail atabilirsiniz.