Cecconi’s İstanbul

Tarafından : | 0 Yorum | On : Ağustos 18, 2015 | Kategori : Blogumuz, Genel, Restoran Güncesi

Gastronomi Yazarı Burçe Ürkmezgil, Cecconi's istanbul yazısı

Havalar ısınırken, zeytin ağaçlarının altında İtalyan keyfi için, 2015’te Robb Report için yazdığım :

İSTANBUL’DA BİR VENEDİKLİ : CECCONI’S ISTANBUL

İstanbul, her gün bir yenisi eklenen marka mekanlarıyla gitgide daha önemli bir cazibe merkezi haline geliyor. Soho House İstanbul bünyesindeki, İtalyan Mutfağı’nın elit temsilcilerinden Cecconi’s de, Mayfair, Miami ve Batı Hollywood ardından İstanbul’a geldi, İstanbul’un en iyi yeni restoranları arasında isminden söz ettiriyor. Soho House’a ev sahipliği yapan Palazzo Corpi ‘nin arka bahçesindeki zeytin ağaçlarının altındaki Cecconi’s, kadehlerinden dekorasyonuna atmosferi ile sizi zamandan mekandan bağımsız, rahat ve ayrıcalıklı hissedeceğiniz, bir zamanlar Venedik’te zamanın efsaneleri Cipriani, Hemingway, Harry’s Bar ve tabii ki Cipriani’nin en genç ve efsanevi genel müdürü Enzo Cecconi ışıltısına götürüyor. Ardından Cecconi’s Baş Şefi Alessio Biangini’nin geleneksel İtalyan Mutfağı’nın özellikle Kuzey İtalya ve Venedik Mutfağı’nın dnasına uygun ve lokal aromaların kullanımı açısından yaratıcı mutfağı karşılıyor sizi.
Enzo Cecconi, Cipriani sonrası ilk şubesini 1978 yılında Londra’da Mayfair’de açıyor. Cicchetti’leri, taze makarnaları, Kuzey İtalya Mutfağı sunması ve masada etkileyici sunumlar ile Cecconi’s hızla kendine has müşteri kitlesi ile prestijli bir restoran haline geliyor. 2004 yılından itibaren Soho House bünyesine dahil oluyor.
Cecconi’s Baş Şefi Alessio Biangini, Orta İtalya, Le Marche’da, kalabalık sofralar, zeytin ağaçları ve büyükannesinin yemekleri ile büyümüş. Soho House’a katıldığında Cecconi’s Mayfair’de Andrea Cavaliere and Daniele Pampagni ile birebir çalışmış ve Batı Hollywood Cecconi’s Baş Şefi olmuş. Açılışı ile birlikte Cecconi’s İstanbul’un başına geçen, Oscar Ödül Töreni, Cannes Film Festivali’nde yemek pişiren Şef, mutfağını, en iyi malzeme ve aromalarla sunulan geleneksel ve rustik İtalyan Mutfağı olarak tanımlıyor. Mutfakta trendin “köklere inmek”, “orjinal ve özgün reçeteleri günümüze uyarlayarak tekrar hayata geçirmek” ve “doğup büyüdüğünüz toprakların ve annelerin, büyükannelerin lezzetini yakalamak” olduğunu söylüyor. Rol modeli olarak, bu sene Modena’da Osteria Francescana ile dünyanın en iyi 2 . restoranı seçilen efsanevi Massimo Bottura’yı aldığını da ekliyor. Şef Alessio’ya göre Cecconi’s kendi hızla müdavimlerinin oluşması ile ünlü, dolayısıyla menü de kimi zaman üst üste akşamlar gelen müşterilerin tamamen farklı tarzlarda sipariş verebileceği dengede tasarlanmış. Türk mezelerine benzeyen Cicchetti seçenekleri, ortaya sipariş ettiğiniz paylaşımlık tabaklardan oluşuyor. Aralarında lokal malzemelerin İtalyan yorumuyla birleştiği Bruschetta, Hamsi ve Biber Tabağı’nın da bulunduğu menüde, Salata ve İştah Açıcılara geldiğimizde, karşımıza Bergama Tulumu ile hazırlanan Marul, Tavuk ve Badem salatası, Toskanaya özgü bir ekmek salatası olan Panzanella’nın Buffalo Mozzarella ile yorumu, bir göz ziyafeti de olan Burrata, Domates, Avokado ve Antep Fıstığı ilk göze çarpanlar. Mekanın en sevilen iştah açıcıların biri de Ton Balığı Sosu ve Kapari ile servis edilen İtalyan klasiği Veal Tonnato. Hepsi taze hazırlanan makarnalar arasında, Kuzey İtalya’dan Piedmont Bölgesi’nden Agnolotti, tüm şubelerin favorisi Istakozlu Spagetti ve Kuşkonmaz. Dört farklı Carpaccio ve Tartar seçeneği arasında en ünlüsü Enzo Cecconi geleneğini sürdüren konukların önünde hazırlanan Ton Balığı Tartar. Taş Fırın ve Odun Ateşinde favoriler ise Kum Midyesi ve Levrek’in Domates ile hazırlanan İtalyan yahnisi Guazetta, ve Patlicanla hazırlanan İtalyan Türlüsü ve Yaşlı Balsamik ile servis edilen Kuzu Pirzola Tabağı. Pizzalar arasında Siyah Trüf Mantarları, Kabak Çiçeği ve Keçi Peyniri ile hazırlanan pizza denenmesi gerekenlerden. Baş Şef Alessio, Trüf meraklıları için Eylül-Aralık döneminde, Beyaz Trüf ile Pecorino Peynir Kalıbı içerisinde Beyaz Trüflü Risotto gibi etkileyici spesiyaller, Ocak-Mart döneminde ise Siyah Trüf sezonuna özel spesiyallerin sunulacağını müjdeliyor. Mevsimsel farklılaşan menüde yakında birçok farklı lokal malzemenin de İtalyan Mutfağı ile buluşacağını, ayrıca yaza özel geleneksel bir İtalyan Gazpacho’nun da menüye ekleneceğini belirtiyor. Haftanın her akşamı saat 19:00-24:00 arası, Cumartesi günleri 12:00-16:00 arasında öğlen yemeği ve Pazar günleri 12:00-17:00 Brunch seçeneği bulunuyor.

Yorumlar

yorum

Share This Post!