Sonbahar hazırlıkları başlasın :)

Tarafından : | 0 Yorum | On : Ağustos 28, 2013 | Kategori : Bazı İpuçları, Blogumuz, Genel, Seyahat ve Yemek

assos behramkale biber salçası

Yaza veda etmeye hazırlandığımız bugünlerde, hava hala çok sıcak . Yaz ve sonbahar meyveleri manavda beraber, kırmızı, turuncu sıcak tonlar her yere hakim..Yapraklar hafiften sararmaya, kızıllaşmaya başlamasa belki hiç hissetmeyeceğiz sonbaharın geldiğini.

Oysa ki, kıpkırmızı domatesler, parlak kırmızı ve yeşil biberler “hadi” diyor hazırlık başlasın. Soslar, salçalar hazırlansın artık.:)

Geçtiğimiz hafta Behramkale sokaklarında dolaşıyorduk, yaygın bilinen adıyla Assos..Genel olarak lezzet ve güzelliklere, Adatepe, Yeşilköy gibi köylere daha sonra değineceğiz..Oradaki hanımlar bizden önce başlamış sonbahar-kış hazırlığına..Sokaklarda yürürken evlerin arkalarında közlenen kırmızı biberler, sos ve salça hazırlıkları ve kokusu sarmıştı heryeri.

Birtatbirkoku Mutfağı’nda da geçen sonbahar olduğu gibi favorimiz kırmızı biber sosu .. Aşağıda tekrar paylaşıyoruz sizlerle.  :

http://birtatbirkoku.com/Tarif/kirmizi-biber-sosu-tarifi/

Kışın makarnalar ve et yemekleri başta olmak üzere ve tabii ki pilavlarda hemen hemen her yemekte kullanıyoruz. Buzdolabında saklayabilir hatta fazlasını dondurup ihtiyaç oldukça çözüp kullanabilirsiniz. Çözerken oda sıcaklığında veya ılık su içerisinde bekletebilirsiniz. Kavanozları saklarken tamamen kapandıklarından ve hava almadıklarından emin olup öyle dondurun.

Veya hala taze ve çok lezzetliyken ev yapımı ketçap hazırlayabilir, bir hafta kullanabilirsiniz.:

http://birtatbirkoku.com/Tarif/ev-yapimi-ketcap-tarifi/

Çok şanslıyız ki Türkiye’de her yerde tabiat bize karşı bonkör, herşey bol ve taze, tabii faydalanmasını bilirsek.:)

Yaz sıcaklığı ve tazeliği kışın da sofralarınızdan eksik olmasın.

 

Yorumlar

yorum

Share This Post!