Yürüyerek Lezzet Turu

Tarafından : | 0 Yorum | On : Şubat 28, 2018 | Kategori : Blogumuz, Genel, Restoran Güncesi, Seyahat ve Yemek

Konu - Yuruyerek Lezzet Turu

Yürüyerek Lezzet Turu, Burçe Ürkmezgil’in Trendsetter İstanbul Ocak 2016 sayısındaki yazısı

YENİ YIL KARARLARIM HEP DAHA FAZLA HAREKET ETMEYİ İSTEMEKLE BAŞLAR. DAHA FAZLA YÜRÜYÜŞ VE DAHA FAZLA KEŞFİ DE BUNA EKLEYİNCE DEĞMEYİN KEYFİME! YENİ YIL İÇİN SİZE DE YÜRÜYÜŞ ROTALARI ÇİZDİK. HER BİR NOKTADA YENİ BİR MUTFAĞI DENEMEYİ DE İHMAL ETMEYİN İSTEDİK.

EMİNÖNÜ – SULTANAHMET ROTASI
Eminönü ve çevresinde gezilecek ve görülecek çok fazla yer var; bu da çok fazla yürüyüş anlamına geliyor. Önceden uyaralım; en rahat ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın. Bölgede sizi yoldan çıkaracak birçok nokta bulunuyor. Vitrinlerde şerbetli tatlılar sizi çağırabilir. “Şu masada bir çay ya da Türk kahvesi keyfi yapayım” cümlesini de çok fazla kurabilirsiniz.
Brew Coffee Works yeşil çay çeşitleri ve özellikle espresso’su ile hayli iddialı! Mekân baştan çıkarıcı bir sokakta yer alıyor zira hemen karşısında Ali Muhiddin Hacı Bekir tatlıcısı var. Ali Muhiddin Hacı Bekir, Louvre’daki tablolara dahi konu olmuş, 1777’den beri Osmanlı Sarayı’nda kabul görmüş bilinen en eski lokum üstadıdır. Alışveriş yapmayı düşünmeseniz de dayanamayıp içeri girdiğinizde, gözünüz kamaşır ve bonkör çalışanları sizi tatmanız için lokum yağmuruna tutar.
Gelelim Hafız Mustafa’ya. Vitrinindeki rengârenk lezzetleri, aşuresi ve ayva tatlısının yanı sıra ince belli bardaklarda servis ettiği Türk çayını denemeden bölgeden geçmek güçlü bir irade ister. 1864 yılından beri aynı yerde (Hamidiye Sokak) hizmet veren mekânın kurucularından Hafız Mustafa tarihimizde ilk poğaçayı yapan kişi olarak da anılıyor.
Hamidiye Sokak’tan çıkıp, yukarıya doğru yürüdüğünüzde sanatla iç içe geçmiş Eski İstanbul’la karşılaşırsınız. Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Gülhane Parkı… Hepsi de aynı üçgenin içinde yer alır. Defalarca dünyanın en iyi müzelerinden biri olarak seçilen Arkeoloji Müzesi’nin bahçesi de en az yapının kendisi ve içi kadar görkemlidir. Bahçesindeki kafeteryanın Gülhane Parkı manzarası bir yana servis ettiği çay ve poğaçanın lezzeti de herkesin malumu. Parkın içindeki Setüstü Çay Bahçesi ise umduğunuzdan çok daha iyi bir alternatif. Kendinizi şehrin çok dışında hissedeceğinizi garanti ederiz.
Eski İstanbul’un keyfini çıkarmanın bir diğer seçeneği ise benzersiz bir Ayasofya manzarasıyla Four Seasons Sultanahmet. Beş yıldızlı bir otel olmasına rağmen rahatlık ön planda! Atıştırmalıklar menüsünden hamburger ve falafel muhakkak denemeniz gereken lezzetlerinden… Buraya kadar gelmişken eski hipodromun etrafında bir tur atıp, saray yolundan yürümeyi de sakın unutmayın.
Kebap ve döner fanları buraya! Eminönü bölgesi bunun için biçilmiş kaftan. Ee tabii ki yaktığınız kalorileri geri almanız da gerekiyor. Zamanında Mike Tyson, Muhammad Ali, Kennedy gibi isimlerin ziyaret ettiği, ufak ve orijinal dükkânıyla Konyalı’da pide arası döner kaçınılmaz. Türk mutfağını çağdaşlaştıran menüsü ve manzarasıyla Surplus da bölgedeki favorilerimizden.

BEYOĞLU ROTASI
Bu rota size resmen canınız ne yemek isterse onu sunuyor! Kültürümüzde var, kebaba hepimiz bayılırız. Modern ocakbaşı kavramını bize öğreten Peymane’ye giderseniz elbette denemeniz gereken şey Peymane Kebap.
Henüz tatmadıysanız bu yıl muhakkak uğrayın! Boğazkesen’den Çukurcuma’ya doğru ilerlerken 49 Çukurcuma’da pizza yemeden yolunuzu İstiklâl’e doğru çevirmeyin! Buradaki pizzaların farkı, klasik İtalyan lezzetine Türk dokunuşunun eklenmesi…
Ve artık Asmalımescit’tesiniz! 19 yıldır varlığını devam ettiren Picante şehirdeki en iyi Meksika yemeklerini servis ediyor. Cuma ve cumartesi geceleri özellikle gitmenizi tavsiye ederiz zira DJ performanslarıyla Latin ateşi tam gaz devam ediyor.
Tex-Mex ailesinin en favori yemeği nachos’lar içinse Beyoğlu’ndaki Hard Rock Cafe İstanbul’a uğramayı unutmayın. Kokteyl konusunda da iddialı olduklarını belirtelim.
ATAKÖY’DEN BAĞDAT CADDESİ’NE DÜNYA MUTFAKLARI
Hyatt Regency Istanbul Ataköy’ün en üst katında yer alan Vue Lounge & Bar, Peru mutfağını merak edenler için en iyi adres. Panoramik manzarasına Latin Amerika mezeleri ve ceviche’ler eşlik ediyor. Hint ve Pakistan mutfağını tatmak isteyenler de Akatlar’da yer alan Tandoori’yi tercih edebilir. Pirinç ve baharatın bir de uzak diyarlardaki karışımını mutlaka deneyin.
Orta Asya Türkleri’nin yeme içme alışkanlıkları ve Moğol barbeküsü ise İstinye Park’ta yer alan Go Meso’da. Kokoreç ise milli yiyeceklerimizden biri. Öyle ki bugün İstanbul’da hemen her sokakta karşınıza çıkabilir.
Peki, Bağdat Caddesi’nde yer alan Fransız restoranı Rotisserie Noir’da bir Türk yemeği yemek sizce de hoş olmaz mıydı? Son durağımız ise Kadıköy’deki Çiya. Gaziantep çıkışlı mekânda Türk yemeklerinden Suriye, Gürcistan ve İran mutfağına kadar birçok lezzeti bulabilirsiniz. Kebaplarını hatırlatmaya gerek yok sanırız.

Yorumlar

yorum

Share This Post!