Basta İstanbul

Tarafından : | 0 Yorum | On : Şubat 28, 2018 | Kategori : Blogumuz, Genel, Restoran Güncesi, Seyahat ve Yemek

ŞEFLERDEN ŞAŞIRTAN KONSEPT:
Basta, Burçe Ürkmezgil’in Trendsetter İstanbul için Mayıs 2016 yazısı

ŞEFLER ARTIK DÜNYADA DAHA ERİŞEBİLİR KONSEPTLİ MUTFAKLAR YARATMANIN PEŞİNDE. TRENDİN İSTANBUL’DAKİ ÖRNEĞİ İÇİN MODA’DAYDIK.

YAZI: BURÇE ÜRKMEZGİL
FOTOĞRAFLAR: ERHAN TARLIĞ

Dünyaya baktığımızda özellikle Paris’te, her geçen gün fine-dining konusunda uzmanlaşan bir şefin, daha rahat ve daha erişilebilir konseptlerle misafirleriyle daha sıcak ilişkiler kurmanın peşinde olduğunu görüyoruz. İyi yemek gitgide daha erişilebilir oluyor. Kariyerinde belli bir noktaya ulaşan şefler, yine en iyi teknik, sos, et ve malzeme kullanarak yaptıkları lezzetleri, daha büyük porsiyonlarda, sokak yemeği konseptiyle sunarak mutlu olmayı seçiyor.

Dünyada L’Astrance, İstanbul’da Nicole gibi en iyi restoranlarda kazandıkları itibarı, günümüzün daha rahat ve erişilebilir mutfak anlayışıyla birleştiren şeflerden Kaan Sakarya ve Derin Arıbaş da Basta ile “tamam” diyor. Sakarya, konu hakkındaki duygularını “Genel olarak yalın yeme-içme deneyimini daha çok seviyorum. İspanya’da Arzak’a değil, Etxebarri’ye gitmeyi tercih ederim. Basit, yalın ve tabakta gerçek bir lezzet patlaması yaşanıyor” diye anlatıyor. İtalyanca bir kelime olan Basta, özellikle Fransızlar’ın mutfakta “tamamdır, oldu” anlamında kullandığı bir terim. Şef Sakarya ve Arıbaş, bu konsepti seçme sebeplerini “Bir şeyin pratik ama yine de olması gerektiği gibi yapılıp sunulduktan sonra hissedilen duyguyu anlatıyor” şeklinde özetliyor.

NE YENİR? Gastronomik açıdan önemli lezzetleri erişilebilir kılan Basta’nın dürümleri arasında sunulan her şey çok sofistike. Paprika ile marine edilip 77 derecede, 8 saat pişirilen ve soğuk olarak tütsülenen dana kaburga; otlu süzme yoğurt ve kavrulmuş özel tahin sos ile tütsü bağlı fırında pişmiş tavuk; Kaan Sakarya’nın Nicole’den beri en çok sevilen klasiği kuzu döş, Basta’da öne çıkan lezzetlerden. Vejetaryenler için kuşkonmazla hazırlanan dürümler de mevcut ve bildiklerinizden çok farklı. Bu iki önemli şef, iyi yemeği dürüme sararak, bir bakıma mutfak severin daha rahat ve lezzetli yemek ihtiyacına cevap veriyor. Ayrıca mekânda humus ya da baharatlı patates gibi klasik ama çok sevilen tabaklar da servis ediliyor. Basta sütlaç ve Paris brest ise yine bu anlayışı yansıtan tatlı seçeneklerinden. Salata sevenler için favorimiz Siyez bulgurlu, taze fasulye, reyhan ve çeri domates salatası. Fiyatları ile de bu anlayışı destekleyen mekânda, bir ana yemek ve salata ortalama 30 TL.

Yorumlar

yorum

Share This Post!