ŞEF İSMET SAZ VE TOI AKARETLER

Tarafından : | 0 Yorum | On : Nisan 13, 2016 | Kategori : Blogumuz, Genel, Restoran Güncesi

Robb Report Türkiye için, Aralık’ta yazdığım gastronomi – şef- mekan eksenindeki makalem.

Şef İsmet Saz ve TOI AKARETLER

New York’tan İstanbul’a Michelin parıltısını getiren ünlü Türk Şef İsmet Saz, TOI Akaretler’de zamansız klasikler ve Türk Mutfağı ile beslenen Akdeniz yemeklerinin seçkin örneklerini sunuyor. Şehirde taze bir gastronomi deneyimi için kendinizi hazırlayın.

2016’nın sonlarında, Sıraevler – Akaretler’in hemen yanı başında, özel tasarım butik otel The Capital Suites’in en üst katına yeni açılan, üst kalite – fine dining restoranı TOI Akaretler ile şehirde akşam yemeklerinin kalitesi iyice yükseliyor.
“Trust of Ismet” anlamına gelen TOI’nin mutfağı, isminden de anlaşıldığı gibi New York ve İstanbul başta olmak üzere bir çok önemli restoranda tecrübe kazanmış, adını duyurmuş, hatta Aperatif Group NYC’de iken, Newsday ve New York Times’da defalarca haber olmuş, hatta The New York Times’dan alması gerçekten çok zor olan 2.5 yıldız almış Türk Şef İsmet Saz’a emanet.
Mekanın hem işletme ortağı hem de baş şefi olan İsmet Saz, Türkiye ve dünyada bir sıra başarılı projeye imza atmış. New York’taki kariyerinde; Marriott Providence RI, Aperitif Group NYC, 2 Michelin Yıldızlı Gordon Ramsay at London NYC’de Sous Chef olarak çalışmış. Ayrıca Halikarnas Brooklyn, Turks & Frogs Group NYC, Savann NVY Resturant’larına da danışmanlık yapmış. Standartlarının yüksekliği ve mükemmelliyetçi kişiliği ile tanınan yıldız Şef Gordon Ramsay ile uzun süren ve çok ses getiren başarılı birliktelikleri üzerine konuştuğumuzda o dönemi, “Gordon mutfaga girdiginde hersey degisirdi. Tam bir asker disiplini ve enerjsi ise insanı hata yapmamaya zorlayan, hata yaptığında ise televizyon programlarından farksız size yüklenmesi sizi cok zinde tutar. “ şeklinde özetleyen İsmet Saz’ın yeni mekanı TOI’de de aynı böyle ayrıntılı ve yüksek kaliteyi bulacaksınız.
New York öncesi ve sonrasında, Türkiye’de Four Seasons Hotel İstanbul’da Şef Carlo Bernardini ile başlayan kariyeri, Decanter Wine Bar, Circus Restaurant, Ulus 29, Panini Restoranları, Kemer Country & Golf Club, Marriott Hotels, Dean&Deluca, Alaçatı Alavya Otel ve Fogo Restaurant’larında devam eden şef, şimdiden dünyada Michelin yıldızı alacak 3. Türk şef adayı olarak gösteriliyor. Bu uğurda 2017’nin başında açılacak TOI New York için mekan arayışları başlamış bile.
Şef, TOI’nin mutfağını ise “kendi evimizde yemediğimiz yemeği servis etmediğimiz, her şeyin sabah taze alınıp aksama hazırlandığı, sadeliğin mükemmellik felsefesinin 1. Madde olduğu, iyi yemek, iyi içki ve hayatının tadını çıkarmak demek benim için. Mutfak anlayışımız ise Klasik Fransız Mutfağı’nın Akdeniz’e dönüştüğü, bu dönüşümün ise Türk damak tadına adapte edildiği bir dünya mutfağı.. Tüm eski tekniklerin yenileri ile güzel uyumu” olarak tanımlıyor. Klasik ve emek isteyen tekniklerle iyi tasarlanmış servis eden mekanın imza yemekleri ise ; Izgara Ahtapot ve Chimichurri Sos, Süt Dana Wellington, Pommes Pure ve Kremalı Ispanak, Deniz Tarağı, Füme Paprika ve Karhabahar Püresi ve Pancar ve Ezine Keçi Peynirli Risotto. Aylık olarak, sezonsal tatların da eklenmesiyle dinamik olan menüye eşlik edecek şarapların hepsi premium seri ve en üst segment, bu anlamda yerli üreticiler de mekanın favorisi. Kahve ve Çay kültürüne verilen önemin hemen hissedildiği mekanda, çaylar Fransa’dan getirtiliyor ve kum saati ile zaman tutup, keçeli sıcak potlarda, masada demleniyor. Kendi yaptıkları çikolata ve kurabiyeler eşliğinde gerçek İtalyan kahvesi ve sakızlı su ile Türk Kahvesi servis ediliyor.
Rezervasyon ile gidilmesi tavsiye edilen mekan, yer durumuna ve saate göre rezervasyon dışında da misafir kabul ediyor. Farklı aromalarla hazırlanan kokteyller servis edilen barında, yakın zamanda tapas da servis ediliyor olacak. Pazartesi-Cumartesi akşamları 17:00’de kapısını açan mekanda, özel davetler vermek de mümkün. Mimar Erhan Sağır tarafından tasarlanan Amerikan Ceviz ağırlıklı restoranda, dünyada son dönemde trend olan mutfakta “Chefs Table” yani Şefin Masası mevcut. Önceden rezervasyon yaptırarak, hem tüm restoranın yemekleri ve hareketi önünüzden akarken, şefin ve ekibinin size özel hazırladığı yedi tabaklık tadım menüsü servis ediliyor. Dilerseniz 6 kişilik ekipler halinde şef İsmat Saz ile bizzat atölye çalışmaları da yapılabiliniyor.
TOI Akaretler, hem eski klasikleri ve teknikleri hem de yeni trendleri bir arada bulabileceğiniz, her misafir ile şefin bizzat ilgilendiği, sadelik ve mükemmellik üzerine odaklanmış 38 kişilik üst segment bir şef restoranı olarak 2017’de kendinden çok söz ettirecek.

www.toiakaretler.com.tr

Yorumlar

yorum

Share This Post!