Şef Kemal Demirasal’ın Atölyesinde

Tarafından : | 0 Yorum | On : Nisan 14, 2016 | Kategori : Blogumuz, Genel, Restoran Güncesi, Seyahat ve Yemek

Alancha Workshop Makalesi, Burçe Ürkmezgil

ŞEF KEMAL DEMİRASAL’ın ATÖLYESİNDE – Robb Report için hazırladığım makale.

Alancha Workshop Makalesi, Burçe Ürkmezgil

Alancha Workshop Makalesi, Burçe Ürkmezgil

Şef Kemal Demirasal

Günümüz Gastronomi dünyasında yeni trend ünlü şeflerle atölye çalışmalarında bulunmak. Malzemenin özünü, yenilikçi veya tarihin derinliklerinden tekrar hayata geçirilen teknikleri tanımak, hatta bu dünyaca ünlü şeflerle yan yana dört el çalışarak yemekler pişirmek, efsanevi mutfakların arkasındaki kişinin ışığı ile yeme – içme deneyimine bambaşka bir boyut getirmek için dünyanın her yerinde mutfak severler üst seviye atölye çalışmalarına rekor fiyatlarda ücretler ödüyorlar.

Alancha Workshop

Burçe Ürkmezgil Alancha Atölye çalıması makalesi

Burçe Ürkmezgil Alancha Atölye çalıması makalesi

New York Times Travel tarafından açıklanan “2016’da gidilmesi gereken 52 yerden” biri listesindeki, 2016 Wallpaper Tasarım Ödüllerinde Dünyada En İyi Yeni Restoranlar kategorisinde ilk 5’te yer alan, San Pellegrino’nun en iyiler listesine girmesi kesin gözüyle bakılan, aynı listedeki dünyanın en iyi restoranının- El Celler de Can Roca’nın şeflerinin dahi İstanbul’da yemek için tercihi olan Alancha İstanbul’un mutfağı ve şefi Kemal Demirasal da nihayet özel tasarım mutfağının ve incelikli, ilhamını Anadolu’dan, Türk mutfak Kültürü’nden alan tariflerinin sırlarını mutfak severlerle paylaşıyor.
Balık’tan, Ekmeğe, Tatlılara, özel soslara ve daha da ileri seviye atölye çalışmalarına kadar Alancha Deneyimi’nin arkasındaki hikayeyi, özeni ve tarihi deneyimleyebileceğiniz, özellikle Türkiye ve Kuzey Avrupa’da yaptığı çalışmalarla ünlenen şef Kemal Demirasal ile birlikte yemek yapma anlayışınıza yeni bir boyut kazandıracak bu atölye çalışmalarına daha yakından bir bakış getirmek için Alancha menüsü’nden özel bir Robb Report Alancha Atölye Çalışması yaptık.

Alancha Atölye çalışması makalesi

Alancha Atölye çalışması makalesi

IMG_0019

Şef Kemal Demirasal ile Robb Report için yaptığımız atölye çalışmasından. Burçe Ürkmezgil

Şef Kemal Demirasal ile Robb Report için yaptığımız atölye çalışmasından. Burçe Ürkmezgil

Alancha İstanbul’un Tadım Deneyimine ayrılan, yeşil ile mimarinin tam bir uyumu olan ikinci katında, salondan cam ile ayrılan simsiyah, nefes kesen mutfağındayız.
Mutfağa girer girmez ekibin gene kalitesini ve ortamdaki uyumu hissediyoruz. Pişirme teknikleri açısından tüm dünya etkisine açık ancak lokal malzeme ve geleneklere bağlı bir mutfak anlayışı olan Şef Kemal Demirasal atölye çalışmasına, Peru mutfağına özel bir pişirme ve hazırlama tekniği olan Ceviche ile başlıyoruz. Greyfrut Kreması, Turp, Kırmızı Soğan, Kereviz Sapı, Chili Biber ve Kişniş Yağı ile servis ettiği Deniz Levreği Ceviche için, özenle kestiği Levrek fleto parçalarını misket limonunda kısaca bekletilerek ateş olmadan limonun asidik özelliği ile pişiriyor. Denizci bir şef olan Demirasal Türkiye’nin levreğinin dünyada en iyisi olduğunun da altını çiziyor. Hindistan cevizi ve Greyfrut ile sosu hazırlıyoruz. Şef, Ceviche, Sashimi ve Tradite arasındaki farkları anlatarak, genel bir gastronomik bilgiler de veriyor. Hazırladığımız Levrek Ceviche’yi dikkatlice tabaklıyoruz, sunumu ile de ünlü olan Alancha’da özel tasarım tabaklar da en az yemekler kadar göz kamaştırıcı. Teknik, malzeme ve global teknikler eksenindeki bu üst seviye atölyenin ikinci tabağı ise Fenikeliler zamanından kalma Anadolu’da keşfedilen ve dünyadaki en eski sos olan Garum Sos ile servis edilen Çanakkale Midyeleri. Bu tabak Marsilya’nın ünlü midyelerinin de lokalize ve daha üst seviyeye çekilmiş bir versiyonu diyebiliriz. Son tabağımız ise, İskenderun’dan gelen en iyi Jumbo karideslerle hazırlanan, Alancha’nın imza soslarından olan karidesin kafasından yapılan özel bir Karides sos ve küflü peynir ile lezzetlendirilen, İskenderun Karides tabağıydı. Çalışma yemeklerin tabaklanması ardından seçilen içeceklerle eşleştirilerek tadımı ve şef ile sohbet ile sona eriyor. 2016’nın büyük sürprizlere gebe olduğunu, Şef Kemal Demirasal’ın Avrupa’da da bir çok mutfakta diğer önemli şeflerle çalışmalar planladığını da öğreniyoruz. Yakında mevcut atölye çalışmalarına, aromatik yağlar ve bıçak kullanma teknikleri gibi bir üst sınıf dersler de ekleniyor olacak.
Bu çok özel Alancha, Şef Kemal Demirasal ile atölye deneyimi için www.alancha.com’dan adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorum

Share This Post!