Massimo Bottura ve Osteria Francescana

Tarafından : | 0 Yorum | On : Temmuz 26, 2016 | Kategori : Blogumuz, Genel, Restoran Güncesi, Seyahat ve Yemek

TheWorlds50Best

2016 YILININ EN İYİ RESTORANI : OSTERIA FRANCESCANA
San Pellegrino sponsorluğunda her yıl 1000’e yakın gizli mutfakseverin farklı bölgelerde belli kurallar dahilinde belirlediği Enİyi50 – The50Best (TheWorlds50best.com), 2016 yılının en iyi restoranları bu yıl ilk kez New York’ta açıklandı. Geçtiğimiz yıl İstanbul’a veda eden ünlü şef Massimo Bottura’nın Modena’da geleneksel İtalyan yemeğini çok üst seviyeye çıkaran ünlü restoranı Osteria Francescana ise nihayet 2. Sıradan 1. Sıraya yükseldi.

Osteria Francescana

Chef Massimo Bottura ve 2026 yılının en iyi restoranı, Modena’daki Osteria Fancescana

Gönüllerin birincisi Massimo Bottura bence maalesef İstanbul’da henüz gelişimini tamamlayamamış gastronomi ortamı, bir çok farklı sebepten oluşan krizler ve istisnalar dışında genel mutfak severin henüz sadece yemek yemeye odaklanmaya hazır olmaması sebebiyle, çok kaliteli bir restoran olan Ristorante Italiana projesini bırakmış ve ülkesine dönmüştü. Bu yıl gelen 1.ciliği ile bu kaybımız daha da büyük anlam kazanmış oldu.
Daha önce kendisi ile yaptığım söyleşilerde, Şef Massimo Bottura’ya 2006 yılında aldığı 2. Michelin Yıldızı’nın ardından 2012’de 3.cü yıldızı aldığında ne hissettiğini sormuştum; cevabı hatırladığım kadarıyla“ 3. Yıldızı taşıyan şef üniformamı baş ucuma koydum, her gün sabah akşam formaya baktım, rüyaydı gerçek oldu dedim. Büyük onur, yaşanmadan anlaşılmayacak bir duygu” sözleri olmuştu.
2016’da dünyanın en iyi restoranı ünvanı sahibi Osteria Francescana’ya gelirsek, şefin sözleri ile millerce öteden fark edilecek geleneksel İtalyan yemeği. Keyifli güzel bir şehir olan Modena’ki restoranın bulunduğu bölge İtalya’nın Permesan, Balsamik Sirke, Prosciutto Crudo, Mortadello gibi lezzetlerle ünlü Emilia-Romagna Bölgesi. Parma, Bologna gibi şehirlere çok yakın mesafede, ünlü Ferrari müzesine ev sahipliği yapıyor. Modena seyahatimde damağımda kalan ve benimle İstanbul’a gelen lezzet ise 30 yaşındaki Balzamik Sirkeler olmuştu. Yaşlandırılabilen Balsamico, balık için kullanılan beyaz çeşidinin yanı sıra 100 yaşına kadar da satışta. Yaşlandıkça hafif pekmezleşiyor ve dondurma ve yaşlı peynirlere çok yakışıyor.

Massimo Bottura, Osteria Francescana’yı 1995’te açmış. Aynı dönemde iki efsane isimin restoranında tecrübe kazanmış : Alain Ducasse ve Ferran Adria. 2002’de restoranı ilk Michelin yıldızını alıyor, bunu 2006’da 2. Yıldız ve 2012’de 3. Yıldız izliyor. 201o yılında dünyanın en iyi restoranları listesine 6. Sıradan giriyor. 2013’te 3. sıraya, 2015’te 2. sıraya ve bu yıl istikrarlı bir şekilde 1.’liğe yükselerek İtalyan Mutfağı’nı onurlandırıyor.

Art of Plating by Massimo Bottura

Osteria Franciscan by Massimo Bottura

Misafirlere iki farklı tadım menüsü ya da tam bir a la carte menü sunuluyor, ilki “Tradition in Evolution : Evrimleşen Geleneksel Menü”. Nostaljik olmayan bir bakış açısıyla geçmişin tariflerine odaklanıp, geleceğe taşıyorlar. Diğeri ise “Sensations :Duyular“ Bu menüdeki anlayışı ise güncel mutfak anlayışına bir çocuğun gözleriyle bakıyoruz şeklinde anlatıyorlar.

Chef Massimo Bottura

Osteria Francescana : Sometimes Mallard Sometimes Partridge and Even Bollito


Şef Bottura yaratıcılığını sanat ve özellikle Jazz Müziği ile besliyor. 20. Yılını kutlamaya hazırlandığı Osteria Francescana’da “5 Ages of Parmigiano Reggiao” tabağı bu bölgenin simgesi olmuş peyniri doku, ısı ve tat açısından yorumluyor. New York’ta Sonbahar isimli tabak ise, şefin global mutfağa bakışı, Amerikalı olan eşinin de verdiği esinle, turşulanmış sebzelerin sebze suyunda kuru mantarlar ve balkabağı özütü ile sunumu. Yeşilbaş Ördek ile, kimi zaman keklik ya da klasik Kuzey İtalya yahnisi ile hazırlanan bu özenli tabaklar Modena’da sizi bekliyor.

* Türkiyede ve Dünyada Golf Dergisi Temmuz Sayısında yayınlandı.

Yorumlar

yorum

Share This Post!