Karayiplerde Yeme-İçme ve Daha Fazlası

Tarafından : | 0 Yorum | On : Nisan 13, 2016 | Kategori : Blogumuz, Genel, Restoran Güncesi, Seyahat ve Yemek

Dominican Republic

KARAYİPLERDE, DOMİNİK CUMHURİYETİNDE YEME-İÇME VE DAHA FAZLASI ; Eylül-2015 seyahat,

Kara yip Denizine karşı lokal balıkçıda hişndistan cevizli balık, ıstakoz, empanada, gibi muhteşem yemek siparişlerimizi beklerken yürüyüş

Kara yip Denizine karşı lokal balıkçıda hişndistan cevizli balık, ıstakoz, empanada, gibi muhteşem yemek siparişlerimizi beklerken yürüyüş


Dominican Republic

Burçe Ürkmezgil Dominik Cumhuriyeti seyahati

Kara yip Denizine Karşı Keyif

Dominic Republic Burce Urkmezgil

Dominik Cumhuriyeti Makalesi Burçe Ürkmezgil /

Burçe Ürkmezgil Dominik Seyahat

Karat,plerde seyahat ve gastronomi. Golf. Golf burçe ürkmezgil

2015 Eylül ayında, Karayipler’de, Dominik Cumhuriyeti’ndeydim. Dominik Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı sponsorluğunda, Target PR tarafından bu sene ikincisi düzenlenen Dr Golf Travel Exchange Organizasyonu kapsamında, henüz yaz sezonunun başında Karayipler’in en iyi golf sahalarını ve golften arda kalan zamanlarda ülkenin gastronomi başta olmak üzere diğer hazinelerini keşfettim.

Karayiplerde Gün Batımı

Dominate gun batımı, Karayipler.

 Karayip Denizi

Karayip Denizi

Dünyada gitgide büyüyen golf turizmini temsilen 85 profesyonel turizm acente temsilcisi ve dünyanın 25 ülkesinden basın mensubu ile hem turnuvalara katıldık, hem de 18 golf sahası, 350 çukur ve 68 ‘in üzerinde deniz üzerinde “çukurları” olan bu büyülü ülkenin sahalarını tecrübe ettik. Sadece golf sahaları ile kalmadık, tüm aile ve golf arkadaşlarınız ile uzun uçuş sonrası golf ek olarak, bölgenin plajları ve gastronomisi başta olmak üzere bir keyif rotası çizdik.

Organizasyonun ilk durağı olan Casa de Campo’ya Punta Cana Havaalanı’ndan sonra 1 saat ülkenin yeni otoyolları üzerinden ulaşıyorsunuz.
Chavon nehri kıyısındaki Casa de Campo, “Dye For” ve “Teeth Of The Dog” isimli 18 çukurlu 2 golf sahasına sahip. Dye For sahası , “King Kong”, “Rambo” gibi filmlerin çekildiği nehir boyunca uzanan oldukça keyifli bir saha. Organizasyon kapsamında ilk gün turnuvanın da gerçekleştiği “Teeth Of The Dog” sahası ise her seviyeden golfçüye uygun ve Karayip Denizi kıyısında çukurları ile de oyun zevkine ayrı bir boyut katıyor. Casa de Campo’da, otelin ve golf kulüplerinin yanı sıra, restoranları, dünyaca ünlü “Le Cirque Beach Clup” ve plajları, marinası, satın alabildiğiniz ya da kiralayabildiğiniz golf sahasına karşı veya nehir ve deniz villaları ile de oldukça etkileyici.

Teeth of the Dog

Casa de Campo , Teeth of the Dog Golf Sahası

Karayiplerde yeme içme

Chiccharon – Kızarmış Domuz derisi

DSC01894

DSC01905

DSC01909

Akşam, Le Cirque’ün Dominik-Karayip özellikle Creole mutfağı ile harmanladığı İtalyan etkisindeki menüsünde Chillo (kırmızı snapper), Cabrilla (orfoz) gibi lokal balıklar, Pancar Gnocchi ve Tatlı Plantain, Pançetta ve Arugula Salatası gibi spesiyaller ile ışıklandırılmış Karayip Denizine karşı plajda akşam yemeği çok keyifli bir seçenek.
Sadece otelin değil bölgenin en etkileyici köylerinden biri de Althos Chavon. Tarihteki orjnaline sadık kalarak tekrar renove edilen bu otantik kasaba içerisinde yılda bir çok kez Enrique Iglesias, Marc Anthony gibi ünlülerin konser verdiği, 1984’te açılışı Frank Sinatra ile yapılan anfi-tiyatro yer alıyor. Kasabada, puro dükkanı, çikolata müzesi, ülkenin hazineleri Larimar ve Amber taşlarından mücevherler alabileceğiniz dükkanların ve barların yanısıra, La Cantina’da Dominik Mutfağı’nın “Empanada”, “Domuz Göbeği”, “Püre Plantain ve Mofongo”,”Tostones”, “Yucca Cipsleri” gibi spesiyalleri tadabilirsiniz.
Casa de Campo, hem otel hem de villaları ve tesisin büyüklüğü ve seçenekleri açısından tüm aile uçmaya değecek ölçüde keyifli bir tesis. Tesisten dışarı çıktığınızda, havaalanından otel yolu boyunca bizim yaptığımız gibi durabilir, Taze Hindistan Cevizi Suyu hazırlatıp, Mango, Limoncillo, Papaya, Guava gibi lokal meyveleri tadabilirsiniz. En yakın lokal marketten lokal taze peynir ve Yucca ile hazırlanan Casava gevreklerini deneyebilirsiniz. Süt reçeli olarak bildiğimiz Dulce De Leche biraz daha macun gibi ancak çeŞitli meyveler ile hazırlanıyor, çok lezzetli. Lokal şekerlemeleri denedikten sonra karşıma çıkan Papaya Marmelatı ise tek kelime ile muhteşem.

DSC01821

DSC01827

DSC01828

Seyahatin bu ilk yarısını geçirdiğimiz, Casa de Campo’nun girişindeki La Romana kasabası ise renkli, özgün bir kasaba ancak biraz turistik. Plaj boyunca yanyana sıralanan ufak yerli balıkçılarda, rengarenk balıklar ve ıstakozlarla öğlen yemeği için adres, Caleta Plajı’ndaki Marlin Azul; bu tip mavi tahta masa, plastik sandalyeler ile bembeyaz kum ve cam gibi denize bakan lokal ufak lokantalar, turistik etkiden uzak taze balık tatmak ve lokal hayatı gözlemlemek için ideal. “İri Istakozlar”, “Plantain Cipsleri”, “Kırmızı Snapper ile Hindistancevizli Balık” harikaydı. Plantain, bu bölgeye özel muz gibi görünen ancak tek başına çiğ tüketilmeyen, Dominik Mutfağı’nda çok fazla kullanılan bir tür sebze diyebilirim. Geleneksel kahvaltılarda “Plantain Püresi ve Yumurta” vazgeçilmezleri. Yucca ise bir çeşit patates. Tostones adı verilen iki kez kızartılan Plantain tarifi ise yol boyu favorim oldu.

Organizasyonun ikinci günü PGA Medya ve Pazarlama Grubu CEO ve Başkan’ı Richard Summers, Uluslararası Golf Tur Operatörleri Derneği Başkanı ‘nı temsilen Claudio De Marchi, Dominik Cumhuriyeti Golf Federasyonu Başkanı Carlos Elmúdesi ve Casa De Campo Golf Direktörü Gilles Gagnon’un konuşmacı olarak katıldığı Golf Endüstrisi Semineri düzenlendi. Seminerde özellikle Dominik Golf Turizmi gelir hedefi, sahaları ve Pete Dye, Jack Nicklaus, Tom Fazio, Nick Price, Robert Trent Jones Sr., José “Pepe” Gancedo, P.B. Dye, gibi ünlü isimlerin tasarladığı golf sahalarının avantajının altı çizildi.

Dominik Cumhuriyeti Başkenti olan Santo Domingo gezisinde ise, Kristof Kolomb’un ilk kurduğu şehir ve ailesinin evinin yanısıra, Faro a Colon, Colombus Feneri anıtı Maya Piramitlerinden esinlenmiş tasarımı ve Porto Riko’dan dahi görünen haç şeklindeki ışık düzeni ile oldukça etkili. Dominik, San Salvador ve Küba’dan sonra Kolomb’un 3. Keşfettiği ada, ancak ilk medeniyet inşa ettiği. Keşiften sonra 100 milyonun üzerinde yerlinin öldürülmesine kalanlarının onurları için intihar etmesine dolayısı ile soylarının tamamen kırılmasına, ardından çalışabildikleri için Afrika’dan köleler getirilerek köleliğin de temelinin atılmasına, çikolata ve kahvenin, şeker kamışının bu insanların hayatlarını sonsuza kadar söndürmesine medeniyet denilebilirse.

Dominik Cumhuriyeti Seyahati

Karayip denizine karşı Pancarlı Gnocchi

Yılda 5 milyon turistin geldiği Dominik Cumhuriyeti, bulunduğu adayı Haiti paylaşıyor. Her biri 10’ar milyon nüfusluk bu iki ülke ile Küba’dan sonra bölgenin en büyük ve en kalabalık adası. 1492 yılından keşfin ardından yerlilerin yok olması ile birlikte, 16. Yy da Afrikadan kölelerin gelmesi sonucu, bugün bağımsızlığına kavuşmuş, herşeye rağmen gururlu bir ülke olan Dominik’te nüfusun % 80 melez, 9% beyaz, % 11 siyahi. Adada Çinli, Japon, Arap, İngiliz, Orta Doğulu, neredeyse her milletten nüfus bulunmakta. Iguanaları ile meşhur olan ülke, şeker kamışının da çıkış noktası. Dünyanın en iyi Rom ve Puro markalarından bazılarına ev sahipliği yapan, bazıları için de hammadde ihraç eden ülke en büyük puro üreticisi konumunda. Yılda 600 Milyon Dolarlık puro ihraç ediyor. Barcelo en bilinen ve iyi rom markalarından. Karayip korsanları tarafından ilk defa üretilen Rom’un en markalarını ve lokal meyveli çeşitlerini bulmak da mümkün.
Diğer gelir kaynakları, turizm, kakao, şeker kamışı, meyve, kahve, muz, tekstil ve madenler.
Ülkeyi ve güzelliklerini de tanıdığımız bu gezi, 3. Gün, ülkenin biraz daha Güney-Doğusu’nda, Punta Cana’da, The Level by Melia Caribe Tropical oteline geçişimizle devam ediyor. The Level anlayışı ile sadece yetişkinlere özel butik hizmet hedefleyen otel, ülkenin en ünlü plajlarından Bavaria Plajı üzerinde. 10’un üzerinde restoranı bulunan otel yemekleri ve lokal mutfağı sunumu ile de öne çıkıyor.

Bölgenin Palmiyeler ve beyaz kumu ile, açık mavi plajı ve mutfağından çok daha öne çıkan ise Jack Nicklaus tarafından tasarlanan Punta Espada Golf Sahası. Katılımcılar sahada oyunlarını bitirdiklerinde yorumları ile, GolfWeek tarafından, Karayipler’in en iyi sahası ilan edilen bu sahanın güzelliğinin altını çiziyorlar. Fransa Golf Magazine yazarı Isabel Cemetic sahayı “Dengeli, çok iyi bağlanmış, dahi, zorluğun çok iyi hesaplandığı, her seviyeden oyuncu için ideal, denizle ve doğa ile iç içe, doğal oyuklar ve mağaralar ile heyecan verici, özet olarak stil sahibi”.. olarak tanımlıyor. Punta Cana’da katılımcıların deneyimledikleri bir diğer etkileyici golf sahası ile Cocotal oluyor. Cocotel Golf ve Country Club 6 kez ispanya şampiyonu olmuş ünlü Jose “Pepe” Gancedo tarafından tasarlanmış.
Dominik Cumhuriyeti’nde Diğer Golf Oteli Ve Kulübü Seçenekleri Arasında ; Oscar De La Renta Tarafından Tasarlanan Puntacana Resort & Club’ın Sahaları P.B. Dye Tarafından Tasarlanan Tortuga Koyu’ndaki La Cana Ve Tom Fazio And Tom Marzolf Tarafından Tasarlanan Corales; Cabeza De Toro’da Catalonia Bávaro Beach, Golf & Casino’ya Ait Alberto Solá And Jack Corrie Imzalı Caribbean Golf Club, Barcelo Bavaro Otelleri Içerisinde, 25 Adet Gölü Flamingoları, Kuşları Ve Kaplumbağaları Ile Muhteşem The Lakes Barcelo Golf Sahasi Punta Cana’da, P.B. Dye Tarafından Tasarlanan Iberostate Bavaro Golf Kulübü Sahası, Macao’da Nick Price Tarafından Tasarlanan Punta Bianca GOLF KULÜBÜ, Macao ‘Da , Jack Nicklaus’un Tasarladığı Cana Koyu, Hard Rock Golf Sahası. Melia’ya ek olarak Punta Cana Bölgesi’nde, Golf ve Plaj tatili için tercih edilen diğer oteller ise, Hard Rock Hotel, Majestic Resorts, Barcelo Palace Deluxe ve Iberostar Grand.

Puro yapımı

Dominik Cumhuriyeti’nde Puro Yapımı

Organizasyonun son günü The Level by Melia Tropical Resorts Şefi, Timottei Sanchez ile geleneksel ve modern Dominik mutfağı konuşuyoruz. Dominik Cumhuriyeti’nde 6 adet Michelin Yıldızlı şefi ülkede açtığı önemli restoran bulunuyor. Özellikle başkentte dikkate değer bir modern mutfak hareketi mevcut. Bunlara ek olarak İspanya’da 2 Michelin yıldızlı “El Club Allardé’ın Dominik Asıllı şefi Maria Marte gibi modern akım başarılı şeflerin bulaşıkçılıktan baş şefliğe uzanan başarı hikayelerini dinliyoruz.
Dünyanın en fazla Michelin Yıldızı alan İspanyol Şeflerinden Martin Berastagui’nin Palma Real Paradisus içerisindeki restoranı Passion ve Tortuga Koyu’nda Punta Cana Resort & Club içerisindeki AAA 4 Elmaslı, Bamboo Restaurant ve Casa de Campo içerisindeki Lago Grill denemeye değer.

Eğer zamanınız var ise Punta Cana’da üzerinde hiç tesis olmayan sörfçülerin ve lokallerin de çok tercih ettiği cennet görünümü ile dünyanın en güzel plajlarından Macao Plajı’nda hem denizin hem de lokal taze balığın tadını çıkartabilirsiniz.

Macao Beach

Macao – Dominican Republic

Dominik Cumhuriyetinde Sanat

Güneyden farklı olarak ülkenin her gölgesinin bazı spesiyalleri mevcut, örneğin, Samana bölgesi balıkçılığı ile, Haiti sınırına doğru mısır ile yapılan kus kus pilavı, Santiago bölgesinde Keçi eti gibi. San Fransisco bölgesi tarım ile özellikle organik tarım ile biliniyor. Ülkenin orta bölgeleri kahve, kakao ve şeker kamışı üreticilerinin ziyaret etmek isteyenler için doğru adres. Tarım turizmi için, San Francisco, Santiago, El Seibo, Monte Plata en önemli bölgeler. Dominik Cumhuriyeti’nde peynir tatamadan da dönülmez, Queso Oha adlı peynir kahvaltıda kızartılarak tüketilirken, Queso Campesino Mozzarella benzeri taze bir peynir çeşidi.

Karayip mutfağı

burçe ürkmezgil

Melia Tropicel Baş Şefi, Snachez’in okuyucularımıza özel hazırladığı spesiyaller ise, Mofongo (Plantain, kızarmış domuz derisi ve karidesle), Dominik Usulü Kızarmış Tavuk, Dominik Usulü Sancocho ( 7 çeşit et ile hazırlanan yahni), Romda Pişmiş Keçi Eti, Kızarmış Yeşil Plantain, Dana Biftek, Hindistan Cevizinde Balık, Tamarindo ve Pastelone.

Dominik Mutfağı

Şef tadım / Dominik cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti’nde DR Golf & Travel Exchange 2015, sona ererken, kültür ve lezzet deneyimini, Dominican Painteus*, Candido Bido, Bruan Joseph gibi lokal ressamların etkileyici tablolarından satın alarak, kahve ve çikolata üreticilerini ziyaret ederek, Maya’lar zamanından beri devam eden doğal çikolata üretimini tanıyarak noktalıyoruz.
Sadece güney ve doğu bölgesi değil, Dominik Cumhuriyeti’nin tamamı sürprizlerle dolu, Kuzey’de Atlas Okyanusuna bakan kıyıları, sualtı sporları, kambur balina göç izleme, deniz mahsulleri, harika doğası ve denizi için ideal.

IMG_0234

Rom

Yaşlı Rom

Larimar - Dominican Republic

Dominik Cumhuriyeti Larimar ve Amber taşları ile meşhur

Yorumlar

yorum

Share This Post!